Niska samoocena – jak coaching może pomóc w jej odbudowaniu
Nasze życie składa się na wiele sytuacji, wymagających od nas wyrażania własnego „ja”. Zatem zastanów się: jak się wtedy czujesz? Jakie posiadasz w sobie emocje? Jeżeli uważasz, że idziesz przez życie pewnym krokiem, nie bojąc się opinii innych, gratulacje, posiadasz wypracowane poczucie własnej wartości. Co jednak w przypadku, gdy posiadasz pewne obawy, czasem masz ochotę uciec, bądź zapaść się pod ziemię? Przebywając w otoczeniu przesiąkniętym oceną, trudniej przekonać się do interesującej strony bycia sobą. Warto jednak poszukiwać siebie dla osiągnięcia życiowej równowagi. Dlatego coaching to dobra forma pracy w tym obszarze. Zwłaszcza jeżeli czujesz, że w pojedynkę, po prostu nie dasz rady. Niska samoocena – jak może pomóc coaching?

Wysoka samoocena – czy jest niezbędna dla osiągania szczęścia w życiu?
Osoba z poczuciem własnej wartości nie przejmuje się opinią innych – głównie takie stwierdzenie jako pierwsze przychodzi nam na myśl. Oczywiście jest to prawda, mówiąca o tym, że każdy posiadacz wysokiej samooceny interesuje się przede wszystkim własnym zdaniem. Takie podejście prowadzi go do życia w zgodzie z samym sobą. Na co składa się więc posiadanie własnego zdania? Wyrażanie swoich myśli i niekwestionowanie ich pod wpływem otoczenia jest między innymi wyrazem akceptacji siebie. Istotnie, zaakceptowanie swojego punktu widzenia na świat to jedna z cech charakteryzujących osobę z wysoką samooceną. Taka osoba nie będzie ulegać czyimś opiniom ponieważ wie, że sama potrafi zweryfikować co jest słuszne a co nie. Co ważne, poczucie o własnej wartości wcale nie oznacza tego aby negować wszystkie przeciwstawne postawy prezentowane przez kolejne osoby. Akceptacja własnych poglądów Łączy się również z poszanowaniem czyjegoś zdania. Wysokiej samooceny nie można mylić z narcyzmem. Pewna siebie osoba pozwala na otwartą dyskusję, którą nie zamieni w osobistą kłótnię. Świadczy to o jej kolejnej cesze jaką jest otwartość i umiejętność budowania kontaktów. Posiadacz wysokiej samooceny nie uzależnia swojego szczęścia od innych osób jak również nie walczy o relacje, w których nie jest akceptowany ze względu na wyznawane wartości. Ponieważ szanuje poglądy innych, oczekuje tego samego, dlatego będzie uważnie dobierał znajomości, które chciałby aby zostały przy nim na stałe. Czy zatem wysoka samoocena jest niezbędna do osiągania szczęścia w życiu? Tak, ponieważ pozwala człowiekowi na życie w przekonaniu o własnej autonomii, jednocześnie pozwalając na zdrowe relacje z innymi.

Niska samoocena -jakie są cechy osoby z niską samooceną?
Czy aby zrozumieć cechy osoby z niską samooceną musisz ją przeciwstawić wszystkiemu, czego dowiedziałeś/aś się do tej pory? Nie do końca. Osoba przedstawiająca się jako pewna siebie w rzeczywistości będzie żyła w zgodzie z samą sobą. Czasami w różnych kontaktach można zauważyć kogoś, kto wykazuje chęć poznania, opowiada o sobie, stwarza dobrą atmosferę w rozmowie. Nie musi to mieć jednak cokolwiek wspólnego z wysoką samooceną. Taka osoba może posiadać potrzebę poszukiwania relacji, a jej głównym celem jest zrobić dobre pierwsze wrażenie. Natomiast w dalszych kontaktach będzie czuć się wycofana i stłumiona przez brak wystarczającej odwagi do m.in. konfrontacji opinii, czy obrony własnej wypowiedzi. Pozory mylą? Jak widać trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać prawdziwy wyraz czyjejś pewności siebie. Są jednak również osoby, które od początku wykazują brak wiary w siebie. Za dobry przykład posłuży tu rozmowa rekrutacyjna. Kandydat z niskim poczuciem własnej wartości nie wypadnie dobrze podczas autoprezentacji. Natomiast niepowodzenie z tytułu nieotrzymania pracy będzie tłumaczył niewystarczającym doświadczeniem. Nie będzie sobie zdawał sprawy że tak naprawdę nie zrobił dobrego wrażenia na rekruterze, który przed rozmową nastawiał się na pozytywne rozpatrzenie kandydatury. Podobnie w środowisku pracy można spotkać się z przykładem osób, które unikają jakiejkolwiek różnicy zdań. Nie chcą wyrazić własnych myśli, a to również wpływa na ich relacje z pozostałymi pracownikami. Dotyczy to głównie prac projektowych, w których liczy się różnorodność pomysłów i podejść do realizowanego zadania. Z kolei tylko różne postawy decydują o sile potencjału projektu. Zastanów się zatem, jaki jest Twój poziom pewności siebie. Może to czas rozpoczęcia pracy nad sobą, które wymagają nieco poprawy?
Jak coaching może pomóc przywrócić poczucie własnej wartości?

Podczas sesji coachingowych wydobywana jest wiedza dotycząca indywidualnych postaw czy przekonań, które do tej pory ukrywały się pod zasłoną wysokiej niepewności. Pamiętaj jednak, że coach to nie jest osoba, która posiada receptę na szybkie przywrócenie czyjejś wartości. W poprzednich wpisach możesz znaleźć informacje dotyczące charakterystyki sesji coachingowych (aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj: https://www.findflow.pl/czym-jest-coaching/). Jako coachee przede wszystkim przebywasz długą drogę podczas której uświadamiasz sobie co może być rzeczywistą przyczyną Twoich problemów. Dlatego jeżeli chcesz odbudować swoją samoocenę, wybierając się do coacha, poświęcisz swój czas na zadawanie sobie prostych a jednocześnie trudnych pytań, nierzadko zmuszających do głębokiej autorefleksji. Nieoczekiwanie, będziesz poproszony o powrót do swojego dzieciństwa. Dlaczego to właśnie tam szukamy pierwszych odpowiedzi? Zazwyczaj w wieku od szóstego do dziesiątego roku życia jesteśmy podatni na wiele czynników kształtujących naszą pewność siebie. Warto więc zajrzeć do tego, jak przedstawiał nam się swój własny obraz pod wpływem opinii rodziny, nauczycieli czy rówieśników. Jak się okazuje wczesny wiek szkolny to jeden z kluczowych momentów, który determinuje poziom naszego poczucia wartości. Poprzez brak wiary w umiejętności i umniejszanie wartości sukcesów dziecka przez otoczenie, nie jest ono w stanie zaakceptować samego siebie. Choć nie jest to widoczne w danym momencie, posiada negatywne skutki w dorosłym życiu. Na sesjach możesz zatem powrócić do czasów swojego dzieciństwa, aby odkrywać siebie zupełnie na nowo. Poznanie swojej wartości, pomaga z kolei w odkrywaniu własnych postaw i przekonań, które wpływają na budowanie relacji z innymi ludźmi. Z pewnością wywoła to pozytywny efekt zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Pamiętaj, że niska samoocena nie jest czymś co musisz mieć przypisane w swoim życiu na stałe. Niezależnie od wieku, warto abyś odkrywał siebie na nowo, odnalazł swoje ukryte wartości i rozpoczął świadomie budować prawdziwą wersję samego siebie 😊